Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović prenio je danas šefici Kancelarije Savjeta Evrope Meri En Henesi da su vlasti Srpske spremne da donesu amandmane na Ustav RS, na osnovu kojih bi bila ukinuta smrtna kazna.
Tokom današnjeg sastanka, predsjednik Čubrilović izrazio je spremnost za rješavanje svih otvorenih pitanja uključujući i donošenje amandmana na Ustav, kojima se ukida smrtna kazna, a za koje je ranije bila obezbijeđena dvotrećinska skupštinska većina ali je njihovo usvajanje zaustavljeno od strane predstavnika Bošnjaka u Vijeću naroda.
Čubrilović je naglasio da je NS RS opredijeljena za poštivanje standarda koje podrazumijeva članstvo u Savjetu Evrope i osnovnih principa parlamentarne demokratije, te da očekuje da će aktuelni saziv parlamenta raditi što je moguće efikasnije kako bi se donosili dobri i provodivi zakoni.
- Republika Srpska je organizovaniji dio BiH i efikasnija u donošenju i sprovođenju svih akata koji su u interesu naših građana - rekao je Čubrilović.
U isto vrijeme, sagovornici su se saglasili da je potrebno nastaviti uspostavljenu saradnju između RS i BiH sa Savjetom Evrope, s tim da je En Henesi istakla je kao pozitivan primjer činjenicu da je Srpska završila formiranje svih organa vlasti nakon opštih izbora i da je donijela najznačajnije dokumente za nesmetano funkcionisanje institucija u 2015. godini.
