У Народној скупштини одржана панел-дискусија о теми „Увођење школске схеме исхране у Републици Српској“

У Народној скупштини Републике Српске данас је, у организацији Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду, одржана панел-дискусија о теми „Увођење школске схеме исхране у Републици Српској“.

Предсједник Одбора Борис Пашалић истакао је да је циљ дискусије посвећене креирању и увођењу програма схеме здраве исхране у школама у Републици Српској да представници надлежних институција, струке и организација размотре ову иницијативу.

„Циљ ових активности је промоција здравствено безбједне и нутритивно вриједне домаће хране кроз обезбјеђивање оброка за дјецу школског узрастра. Увјерен сам да овај програм, који се проводи у земљама ЕУ, може функционисати и код нас, уз максималан опрез и јасне механизме контроле, јер се ради о дјеци школског узраста. На овај начин, дали би и подршку домаћим произвођачима хране, чији производи би били заступљени у исхрани ђака“, рекао је Пашалић.

Министар просвјете и културе Републике Српске Боривоје Голубовић нагласио је да ће Министарство дати пуну подршку иницијативи за увођење програма исхране у школама, именујући свог представника у Радну групу, коју ће чинити представници ресорних министарстава.

„Упознати смо са овом идејом и на њеној реализацији радићемо заједно са колегама из ресора здравља и пољопривреде, а суштина нашег рада су безбједност и здравље дјеце школског узраста, испуњавање HACCP стандарда, инспекцијски надзор и контрола хране. Радна група ће размотрити предложене модалитете“, казао је Голубовић.

Професор Пољопривредног факултета Универзитета у Бањалуци Гордана Ђурић нагласила је да је програм потребно реализовати посматрајући два аспекта – унапређења здравља дјеце и јачања принципа одрживе пољопривредене производње.

„Проблеми су неправилна исхрана код ученика, гојазност, лоше навике у исхрани и мала разноврстност прехрамбених намирница. Потребна је фундаментална промјена, како би систем исхране у школама постао квалитетнији, увођењем допунског оброка од воћа, поврћа и млијека, уз едукацију дјеце, родитеља и наставног особља о значају здраве исхране“, рекла је Ђурићева.

Предсједник Удружења за промоцију сигурне хране Мерима Машић представила је схему здраве исхране у 50 школа на подручју Кантона Сарајево, истичући да су на овај начин обезбјеђени здрави оброци за 30.000 ђака.

„Циљ је да програм буде уведен у све основне школе на подручју Федерације БиХ“, казала је она.

Дискусији су присуствовали представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, Института за јавно здравство Републике Српске, Свјетске здравствене организације у БиХ, Организације за храну и пољопривреду УН (FАО), Пољопривредног кластера „ГЛС“, UNDP, „World Vision Bosnia and Herzegovina“, Међународног фонда за пољопривредни развој (IFAD), Фондације „Алица“ и других организација.

X